Svatební průvodce - Svatka
Svatka

 

SVATEBNÍ TIPY


Milí snoubenci,

jsme tu pro vás již více než 25 let, a tak jsme se rozhodli podělit se s Vámi o naše zkušenosti se svatebními přípravami pomocí této přehledné brožurky.

Doufáme, že Vám tento stručný průvodce usnadní často komplikovaný a zdlouhavý proces svatebního plánování a třeba Vám i vnukne nějaký nový nápad pro zpestření Vašeho velkého dne.

V zadní části této brožurky jsme pro Vás připravili i sekci našeho partnerského věrnostního programu s možností spousty skvělých slev a zvýhodnění.

Váš tým Svatka


 

Předmluva

Taky máte ten pocit, že vaše svatba musí být tak nádherná a skvělá, že strčí všechny svatby v okolí i na webu do kapsy? Tak to jste tu správně. Jsme perfekcionisté a svatby vymazlené do detailu jsou naše specializace – naše zkušenosti a znalosti jsme co možná nejpřehledněji a nejstručněji sestavily do tohoto e-booku.

Svatka tip: Neustále sledujeme nejnovější svatební trendy a rádi vám poradíme. Vyladíme vám všechny svatebčany do barev vaší svatby, na zakázku můžeme ušít jakékoli doplňky (motýlky, kravaty, regaty, pásky) v barvách vašeho výběru a pak vše doladíme přesně na tělo. Družičky, svědkové i rodiče budou od nás nejen perfektně a značkově oblečení, ale budou také dokonale korespondovat se stylem nevěstiných šatů a celkovým pojetím a barvami svatby.


 

 

Na čem se nevyplatí šetřit

Tvorba a dodržení rozpočtu je pro nastávající nevěsty nelehkým úkolem. Aby se nestalo, že budete Váš rozpočet stále navyšovat, v tomto článku se dozvíte, kde se dá ušetřit a na čem by se šetřit nemělo. Většinou to bývají zdánlivě nepatrné položky za „roztomilé drobnůstky“, které vašemu rozpočtu škodí nejvíc.

Fotograf

vybaveni-ilustraceJeden z rozdílů mezi amatérským a opravdovým fotografem je mimo jiné ve vybavení, které musí zvládat i extrémní situace.

Dříve než se fotograf vydá na profesionální dráhu, musí investovat do kvalitního fotoaparátu a profesionálního softwaru pro úpravu fotografií.

Je třeba mít i několik dobrých objektivů, které pomáhají v horších světelných podmínkách, či umožňují fotografovat z blízka i z větší vzdálenosti.

Výbava profesionála čítá investici minimálně od cca 250.000 Kč.

Profesionální fotograf vám zaručí, že budete mít zachyceny všechny důležité okamžiky, navíc s patřičnou dávkou kreativity a kvality fotografií. Neměli bychom zapomínat na to, že fotografie a vzpomínky jsou to jediné, co nám po svatbě zbude.

Více si můžete přečíst v článku Za oponou cen svatební fotografie

.

Vizážistka

Aly-Hazlewood-Make-up-Kit-e1414367339960U fotomake-upu se klade důraz na podklady a samotný základ make-upu, je totiž důležité, aby pleť správně odrážela světlo a aby silná fotografická světla make-up neprosvítila. Proto je běžné líčení pro potřeby fotografování nedostačující. 

Spousta nevěst svatební líčení podcení a nechá se nalíčit od své kosmetičky. Ale rozdíl mezi vizážistkou a kosmetičkou je zásadní.

Vizážistka se specializuje na fotomake-up, který zahrnuje nejrůznější podklady a praktiky, jak dosáhnout toho, aby bylo líčení na fotkách dokonalé, ale zároveň aby žena vypadala po celý den přirozeně.

Více si můžete přečíst v článku Vizážistka vs. kosmetička

.

Svatební šaty

Nevěsta a především její šaty jsou na každé svatbě středem pozornosti. Všude ve světě platí, že nevěstiny šaty jasně signalizují společenskou úroveň a prestiž rodiny nevěsty.

Šaty nevěsty jsou to, co na svatbě řekne jasně nejen všem hostům, o jak luxusní a drahou svatbu se jedná. Pokud chcete na své svatbě zazářit jako superstar, rozhodně to chce výjimečný model. Kromě velké nabídky nejluxusnějších světových značek v našem salonu šijeme svatební šaty na zakázku – můžeme vám ušít vaše vysněné šaty na míru.

Hlavní je, aby šaty seděly. Proto děláme u všech našich modelů, svatebních i společenských, krejčovskou doúpravu na míru, aby vám svatební den nezkazilo to, že si musíte sjíždějící šaty každých pět minut popotahovat.

179_66 179_55

Pokud nemáte potřebu se jako nevěsta předvést v luxusních svatebních šatech z nejnovější kolekce známého návrháře, stejně byste se neměla pouštět do objednávky šatů z pochybného asijského e-shopu s tím, že je pak výhodně prodáte. Je potřeba počítat s tím, že se nejedná o šaty na fotografiích, nýbrž o napodobeninu z podřadnějších materiálů bez nároku na reklamaci. Většina těchto nevěst k nám potom přijde nešťastných měsíc před svatbou s prosbou o pomoc, protože dodané šaty vypadají úplně jinak, nemají očekávaný tvar ani vzhled. U nás si můžete půjčit šaty již za 2 000 Kč včetně služeb.

Více o šatech z čínských e-shopů a našem boji proti padělkům si můžete přečíst v článku Asociace značkových svatebních salonů.

.

Koordinátor

wedding-plannersVěřte či ne, ale svatební koordinátor vám může velmi často pomoci ušetřit peníze. U některých dodavatelů je schopen zajistit slevy. Tam, kde slevy nejsou prioritou nebo nejsou možné, vyhledá a zajistí služby dodavatelů, kteří nabízí mimořádnou kvalitu za rozumnou cenu. Díky svým zkušenostem ví, kde je dobré si připlatit a kde je utrácení peněz zcela zbytečné. A k tomuto ještě připočtěte fakt, že koordinátor má v hotelech a restauracích vždy výhodnější ceny než jednorázový klient.

Když to vezmeme kolem a kolem, tak částka, kterou koordinátorovi zaplatíte, se rovná výši těch prostředků, které díky němu ušetříte, případně je jen nepatrně vyšší. Abychom byli konkrétní, jeho odměna většinou odpovídá přibližně 10–15 % z rozpočtu svatby.

Honorář se vždy odvíjí od objemu prací nutných pro zajištění jednotlivých služeb. Někteří koordinátoři podmiňují své služby tím, že budou mít na starost celou svatbu, jiní jsou ochotni vám poradit jen s dílčími problémy, s jejichž řešením si nevíte rady. Je také možné si najmout koordinátora pouze na organizaci svatebního dne. V tom případě bude jeho jednorázová odměna činit 8 až 15 tisíc korun. Samozřejmě že koordinátoři, kteří se v oboru pohybují již dlouho, si svých služeb cení více jak ti, kteří teprve začínají a jsou rádi za každého nového klienta. Pokud tedy nemáte finance na ostříleného matadora, pak o pomoc můžete požádat začínajícího koordinátora, který vám může nedostatek zkušeností vykompenzovat nefalšovaným zápalem pro věc.

Více si můžete přečíst v článku Proč si (ne)najmout koordinátora?


A na čem se šetřit vyplatí?

Nejvíce peněz se na svatbě projí

barbecue_b_15jun09_rex_bObecně platí, že asi nejvíc z rozpočtu padne na pohoštění, pochopitelně se cena odvíjí od počtu svatebčanů. Pohoštění za jednoho hosta na celý den vás vyjde průměrně na 1500–3000 korun. V tomto případě se naopak šetřit vyplatí!

Pokud nechcete rozhazovat, můžete na oběd pozvat pouze nejbližší rodinné příslušníky a svědky a ostatní hosty na večerní party v klasické hospůdce nebo na zahradě. Nejvíce ušetříte, pokud svatební obřad proběhne odpoledne, tím je z programu elegantně oběd vypuštěn.

Udělejte si v seznamu hostů přehled o jedlících a dietářích. Nezapomeňte také zjistit, jestli mezi hosty nebude nějaký vegetarián nebo alergik a nechte pro něj připravit speciální jídelníček. Při sestavování menu se můžete také orientovat podle ročního období a čerpat ze sezónních surovin – snížíte tak náklady na jejich pořízení.

Skvělou možností je hostina formou rautu s grilováním, tak můžete pozvat mnoho hostů za poměrně nízké náklady. Oproti hostině v restauraci či hotelu tak svůj rozpočet na hostinu snížíte až o 75%, to jsou desítky tisíc korun.

Nerozdávejte zákusky

Nebojte se kreativně se vyřádit a své hosty překvapit něčím, co se jim bude líbit nebo hodit daleko víc, než krabice zákusků! Stačí drobnosti, jako jsou perníková srdíčka, keramické jmenovky na stůl, kamínek, kam nevěsta napíše originální vzkaz, oblíbené je i víno se svatební etiketou, domácí mýdélka, medy nebo marmelády s vlastními etiketami nebo velké svíčky ozdobené stužkou. Zatímco Vás taková svíčka vyjde v Ikei asi na 29 – 69 Kč (na výběr je i z mnoha různých barev), za jednu krabičku se zákusky dáte podle velikosti průměrně 150 – 250 Kč.

Vynechejte vývazky

V minulosti byla myrta důkazem toho, že tento člověk patří ke svatební hostině a hostinský mu může nalévat na účet pantáty, na rozdíl od ostatních štamgastů ze zdejší vsi, kteří „vývazky“ nedostali. Nostalgické a pověrčivé nevěsty tedy stále ještě po myrtě můžou sáhnout, pokud ale patříte mezi ty praktičtěji smýšlející, ušetřete korunky, ale i nervy a stres s rozdáváním vývazků sobě i ostatním a raději peníze investuje například do bohatší kytice pro nevěstu.

Ušetřit můžete například také na tom, že se vyhnete únosu nevěsty. Ukrojíte si tak ze svatebního dne spoustu času, který namísto se svými hosty budete trávit jen s hrstkou přátel objížděním hospod a utrácením dalších peněz.  Více o svatebním rozpočtu a o tom, jaké jsou průměrné náklady na jednotlivé služby, si můžete přečíst v článku Jak sestavit svatební rozpočet.


Kompletní e-book se připravuje.

Již brzy ke stažení zde na našem webu.